پنجم ابتدایی

کلاس پنجم دبستان با برنامه‌ی آموزشی شامل دروس فارسی، ریاضی، علوم تجربی، هدیه‌های آسمانی (تعلیمات دینی)، قرآن، تفکر (فلسفه برای کودکان)، مهارت‌های زندگی، کاردستی، نقاشی، تعلیمات اجتماعی و زبان انگلیسی برگزار می‌‌شود. در دروسِ رسمیِ آموزش و پرورش تلاش بر این است که همه ی اهدافِ مورد نظر پوشش داده شود و از روش‌های نوین، محتواهای به روز و ابزار و وسایل کمک آموزشی حداکثرِ استفاده صورت بگیرد. اما در مورد اهدافی که محتوای رسمی وجود ندارد تلاش شده است تا از برنامه‌های درسیِ معتبر در دنیا استفاده شود.

روش ارائه‌ی طرح درس‌ها در ادامه‌ی سال های اولیه‌ی دبستان بر اساس روش‌هایِ آموزشِ غیرمستقیم است. در این‌جا توضیحاتی را در مورد محتوای برخی از کلاس‌ها می‌آوریم:

کلاس تفکر با رویکردِ «کندوکار مشترک» (COI) برگزار می‌شود و تقویتِ مهارت‌هایی چون گفت‌وگوی منطقی، خودتصحیحی، خوب گوش‌کردن، استدلال‌کردن و… را دنبال می‌کند.

کلاس مهارت‌های زندگی توانمندسازی دانش‌آموزان را در زمینه‌های روزمره‌ی امروز و آینده‌شان هدف قرار می‌دهد که در این زمینه می‌توان شناخت و اِبراز احساسات، مشارکت، حل‌وفصل چالش‌ها و مدیریت هیجانات را نام برد. این کلاس یکی از مهم‌ترین کلاس‌های درسی است که در کنارِ مداخلاتِ تربیتیِ معلمان به یادگیری و درعین‌حال تمرینِ مهارت‌هایِ اجتماعی می‌پردازد.

کلاس کاردستی در پنجم دبستان به‌طور مشخص به ادامه‌ی آموزش در دو تکنینکِ معرق و کلاژِ سرامیک می‌پردازد. به‌واسطه‌ی این دو تکنیک، مهارت‌های مختلفی تمرین می‌شود و در کنار این مهارت‌ها خلاقیت، زیبایی‌شناسی، تولید و نقد هنری تقویت می‌شود. در کلاس نقاشی با هدفی یکسان اما ابزاری متفاوت همین امر صورت می‌گیرد و تلاش دانش‌آموزان در راستای تولید هنری، نقد هنری و زیبایی‌شناسی و خلاقیت است.

کلاس تعلیمات اجتماعی به‌صورت واقعی و ملموس دانش‌آموزان را در معرضِ اطلاعاتِ واقعیِ محیطِ پیرامون‌شان قرار می‌دهد و علاوه‌ بر ایجاد بستر مناسب برای یادگیری مهارت‌های اجتماعی، دانشِ لازم در مورد نهادهای اجتماعیِ در دسترسِ دانش‌آموزان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و نحوه‌ی تعامل با آن‌ها را آموزش می‌دهد.

زبان انگلیسی به‌صورت رسمی ‌از کلاس سوم به بعد واردِ برنامه‌ی درسی می‌شود و به آموزشِ مهارت‌هایِ کلامی ‌و شنیداری می‌پردازد و خواندن و نوشتن را در سطوح اولیه آغاز می‌کند. مهم‌ترین رکن در آموزش زبان انگلیسی توجه به مهارت‌های پایه و تأکید بر درک و به‌کارگیری ابزاری زبان است و نه این‌که صرفاً به‌عنوان یک دانش و اطلاعات مورد استفاده قرار گیرددر این کلاس  تلاش می‌شود که همه‌ی دانش‌آموزان بتوانند در محیطِ یادگیریِ مناسب در کنار همدیگر به یادگیری بپردازند و به‌صورت معنی‌دار بر یادگیری یکدیگر نیز تأثیر بگذارند.