پیش‌دبستانی

نوآموزان در پیش دبستانی روشنان از ساعت ۸:۳۰ دقیقه فعالیت خود را آغاز می‌کنند و با قرآن و نرمش و پس از آن صبحانه روز خود را آغاز می‌کنند. صرف صبحانه زمان بسیار مناسبی برای تمرین آداب اجتماعی و از جمله آداب غذا خوردن است.خواندن شعر هفته فعالیت بعدی است و پس از آن زمان کلاس(قالب) فرا می رسد. ۶۰ دقیقه برای کلاس اول در نظر گرفته شده است.

کلاس یا قالب در برنامه پیش دبستانی به معنی مجموعه از فعالیتهاست که حول یک موضوع و یک روش صورت بندی شده است و توسط نوآموزان با هدایت مربی انجام می شود. از جمله این قالبها می توان به کاردستی، نقاشی، کلاژ، نمایش خلاق، گفتگو(فلسفه برای کودکان)، نجاری، داستان، مهارتهای زندگی، آداب اجتماعی، زبان انگلیسی اشاره کرد. پس از اولین کلاس زمان بازی ازاد است. بازی آزاد فرصتی است برای بازی کردن با هر وسیله ای در هر جایی از مدرسه به شرطی که خطری کسی را تهدید نکند. نوآموزان آزادانه و همراه با شادی و نشاط به بازی مورد انتخاب خود می پردازند. پس از تغذیه کلاس دوم است و بعد از آن زمان انجام مسئولیتهاست. هرکدام از نوآموزان در پیش دبستانی یک مسئولیت دارد که انجام بدهد. یکی مسئول مرتب کردن مرکز هنر است و دیگری مرکز علوم و ۳ نفر مسئول جارو زدن و به این ترتیب بقیه نوآموزان هم مسئولیتهای خودشان را دارند.

پس از انجام مسئولیتهای نشست برگزار می گردد. همه بچه ها و مربیان به شکل دایره می نشینند و نشست توسط مسئول نشست اغاز می شود. ابتدا هر کدام از اعضای نشست تشکر خود را از هرکس که بخواهد می گوید. پس از تشکرها نوبت به مسئله ها می رسد و نوآموزان مسئله هایی که در روز برایشان پیش آمده و آنها را ناراحت کرده است مطرح می کنند تا با کمک و همیاری همه راه حلی پیدا کنند که دیگر این مسئله پیش نیاید.

فعالیت پیش‌دبستانی ساعت ۱۳ هر روز به پایان می‌رسد.